top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Stachowicz

Charakter pisma

Zaktualizowano: 12 gru 2021

Ogłoszenia, ostrzeżenia, uprzejme prośby o przyzwoite zachowanie. Umieszczane w publicznych miejscach napisy wiele mówią i o nadawcy, i o adresacie.

Zakaz naklejania ogłoszeń, napis na murze, zakaz ogłoszeń.
Tabliczka na murze, Bath, jesień 2021.

Alicja w Krainie Czarów, kiedy widziała coś do jedzenia, jadła to. Ja, kiedy widzę coś do przeczytania, muszę to przeczytać. A zatem czytam: ogłoszenia o zaginionych zwierzętach rozklejane na słupach, etykiety produktów, napisy jakie ludzie mają na tiszertach, pochwały suplementów diety w metrze, graffiti, plakaty, metki, slogany, instrukcje, reklamy.

Czasami mam za to nagrodę. Na przykład wiersz Julii Fiedorczuk na ścianie londyńskiego metra. Aforyzm Loesje. A czasami zdobywam tylko wiedzę, że Hwała Wam itp…


Zakaz naklejania ogłoszeń, napis na murze, Grasse, lato 2020.

Jako mała dziewczynka uwielbiałam książki o Muminkach. A najbardziej tę część, w której Włóczykij niszczył tablice z zakazującymi wszystkiego napisami, ustawione przez Dozorcę Parku. Było w tym coś katarktycznego, choć wtedy na pewno nie znałam tego słowa. Do rozmaitych Dozorców Parku mam do dziś awersję. A znaki z zakazami i nakazami kolekcjonuję, bo niektóre bywają fascynujące. Poniżej kilka przykładów.


Znaki ostrzegawcze


Za tymi murami leży koniec świata. Pub, Edynburg, jesień 2018.
Czytanie ich leży w naszym żywotnym interesie. Chociażby dlatego, że zwykle informują też o nieprzyjemnych konsekwencjach niewłaściwego zachowania.
Sigiriya, Sri Lanka, zima 2015.

Hałas może skłonić szerszenie do ataku. Napis na ścianie prastarego kompleksu pałacowego na Sri Lance. Rozumie się samo przez się, że byliśmy cicho jak myszki.


Park Entabeni, Rebublika Południowej Afryki, zima 2018.

Zasady zachowania w parku safari w RPA. Lepiej ich przestrzegać, bo można zostać zjedzonym lub stratowanym.


Klify: w Kaliforni, w okolicach Dover, na Korfu. Kamieniołom Colorado w Rustrel we Francji.

Lepiej tam nie wchodź. Ale na najbardziej malowniczych klifach/ skałach/urwiskach da się zobaczyć ludzi robiących sobie zdjęcia po drugiej stronie tego znaku. Zwłaszcza pewnej wschodniej narodowości, która ma gen ryzyka, podobnie jak Polacy mają gen (jak to było?) oporu.


Cannes, lato 2021.

Tego lata rozczulił mnie zakaz wchodzenia na daszek kawiarni na plaży w Cannes. Daszek kuszący, bo na poziomie kolan, dostępny z deptaka (kawiarnia piętro niżej). I tuż obok znaku bardzo dużo śladów stóp. Bo to w zasadzie prowokacja.


Znaki wychowacze

Zachowuj się przyzwoicie. Sri Lanka 2015.
Zwykle budzą mój zachwyt - ktoś ma jeszcze nadzieję, że złagodzi nasze obyczaje...

Republika Południowej Afryki, zima 2015.

Nie rzucaj proszę petów na ziemię, mrówki dostają od tego raka. Sama bym tego lepiej nie ujęła!


Wyspa Bonda, Tajlandia 2017

Czy ktoś jeszcze pamięta pokemony? Kilka mieszkało u nas w domu (nie zapraszałam). Na wyspie Bonda w Tajlandii też nie zapraszali.


Dom biskupi przy katedrze w Wells, jesień 2021

Proszę nie zdejmować sznura ani nie zasiadać do gry przy organach. Będziemy wdzięczni. Musiało tam być ciekawie, zanim powiesili tabliczkę.


Saint-Paul-de-Vence, Francja 2021

Dziękujemy za niekrzyczenie do studni, studnia nie odpowie. Mnie tego mówić nie trzeba. Od czasu kiedy obejrzałam japoński film The Ring i przeczytałam japońską powieść Kronika ptaka nakręcacza, nie ma mowy, żeby zbliżyła się do studni (nie tylko japońskiej) na mniej niż dziesięć metrów. Właśnie dlatego, że się boję, że odpowie.


Arras, zima 2019. Menton. lato 2021

Zakaz oddawania moczu / To nie jest pisuar!!!

W Arras wszystko wydawało się być w porządku, ale Menton zapamiętam jako najbardziej obsikane miasto na całym Lazurowym Wybrzeżu. Może jest tam mikroklimat, który robi coś z pęcherzem. Albo z głową.


Cannes, 2021

Nie wsiadać na pokład prywatnego jachtu. No wiem, że nie. Ale wygląda bardzo kusząco. Taki jacht to odpowiednik tej Świetnej Imprezy, na której bawi się całe miasto, a nas nikt nie zaprosił. Myślę, że do przyjemności posiadania własnego, całego obitego białą skórą jachtu należy umieszczenie takiego napisu. Oraz demonstracyjne picie szampana w tej części pokładu, która jest najlepiej widoczna dla spacerującego po porcie plebsu z zasmarkanymi dziećmi i zapchlonymi psami. Jeśli nawet dzieci są niezasmarkane, a psy czyściutkie, przyjemność pozostaje.


Napisy z przesłaniem

Czas przemija, ból się zapomina, dzieło pozostaje. Ściana teatru w Grasse, lato 2021.
Aforyzmy, zwięzłe (zwykle) komunikaty na murach miast, mówią czasem więcej o ich mieszkańcach, niż niejeden socjologiczny traktat.

Arras, zima 2019

Anita J. nie najlepiej się prowadzi!! (no, mniej więcej)

Pierwsze tego typu informacje wyryte w publicznych miejscach pojawiły się już pewnie w starożytności. Ale umieszczenie napisu na pięknym tle w postaci kory platana (doceńmy użycie flamastra, a nie scyzoryka!) dodaje ogłoszeniu szlachetności. I każe się zastanowić, co Anita uczyniła podmiotowi lirycznemu.


Nissiros, Grecja 2016.

Drodzy turyści itd. Nissiros, lato 2016.

To właściwie jest początek powieści I od razu jesteśmy wciągnięci w fascynujący świat lokalnych konfliktów. Lepszy niż u Mroza.


San Francisco, zima 2017

BLM Mile widziane wszystkie rasy, wszystkie religie, wszystkie kraje pochodzenia, wszystkie orientacje seksualne, wszystkie płcie. Jesteśmy z wami. Tu jest bezpiecznie. Wszystko wspaniale, chyba że spróbujemy wejść z psem. Pies nie przejdzie, niezależnie od rasy i orientacji.Ostrzeżenia budzące grozę

Kalifornia, zima 2017
Podobnie jak tabliczka przy wejściu do dantejskiego piekła, informują, że dalej poruszamy się na własne ryzyko.
Nuwara Eliya, Sri Lanka, zima 2015

Uważaj. Możesz spotkać dzikiego bawoła albo dzika po ósmej wieczorem. Bardzo mnie to zaintrygowało. W końcu doszłam do wniosku, że o ósmej zamykają puby dla dzików i bawołów.


Kijów, lato 2008

Przerwa techniczna, 10 chwilek. Napis na jedynej toalecie dostępnej w obrębie Pieczerskiej Ławry w Kijowie. Ustalanie, jak długo trwa 10 chwilek (bardzo długo!) zapamiętam jako minuty narastającej grozy i upokorzenia.


Kalifornia, jesień 2017

Ostrzeżenie: atak rekina, 24 listopada 2017. Do momentu, kiedy zobaczyłam ten napis, dom na plaży w okolicy 17- Mile Drive w Kalifornii wydawał mi się szczytem marzeń. Potem już jakoś nie.


Nowy Jork, Dallas.
Dallas, San Francisco, Nowy Jork

Cała kolekcja ostrzeżeń dotyczących broni, zdjęcia zrobione w Dallas, Nowym Jorku i San Francisco. Oglądając je, jeszcze raz pomyślałam, że jednak nie chciałabym mieszkać w tym wspaniałym kraju.


Warszawa, Elektrownia Powiśle, lato 2021

Okazało się też, że w Warszawie nie jesteśmy gorsi.


Masz mniej niż 25 lat? Jeśli chcesz kupić nóż, będziesz musiał/a udowodnić, że jesteś pełnoletni/pełnoletnia. To tym razem coś z brytyjskiego podwórka, które bywa niestety podwórkiem patologicznym. Tabliczki takie można zobaczyć w wielu sklepach sprzedających sprzęty gospodarstwa domowego. A nóż traktowany jest jak potencjalne narzędzie zbrodni. Nic dziwnego - od marca 2020 do marca 2021 w Anglii i Walii miało miejsce 41 tysięcy aktów agresji z użyciem noża (lub innego ostrego przedmiotu), w których zginęły 224 osoby. Założenie, że z wiekiem się łagodnieje wydaje mi się jednak zbyt optymistyczne.


Salon fryzjerski i studio tatuażu, Londyn

Trudno nie zachwycić się szyldem fryzjerskim z gilotyną. Rozumiem, że obcinają tam na bardzo krótko. Natomiast Studio Nemezis budzi grozę raczej jako potencjalnie ulubiony przybytek naszych dzieci.Nie karmić zwierząt

Kornwalia, Sri Lanka, Exeter
Ilość gatunków zwierząt, które mogą nam coś wyjeść z talerza, jest nieprzebrana. Podobnie, jak ilość gatunków, którym możemy zaszkodzić dzieląc się posiłkiem.

W poszukiwaniu przyjemności

Korfu, 2018
Knajpiane banery zawsze kojarzą mi się z Alabama Song Weilla/Doorsów. Nawet, jeśli akurat nie szukam najbliższego whiskey baru, tylko na przykład tarty cytrynowej.
Kos, lato 2016

W Grecji potrafią najlepiej zachęcić do odwiedzin rozmaitych restauracji i kafejek. Nikt mnie nie przekona, że jest inaczej.


Oslo, Edynburg.

Bo na przykład na surowej Północy od razu wyjeżdżają z nieprzyjemną alternatywą. Taką jak brak kawy lub niebezpieczne (potencjalne) niedźwiedzie.

Vence, lato 2021

A na rodzinnym południu wszyscy reklamują się na jednej tabliczce: Biżuteria robiona z sercem 5 m, Galeria sztuki TUTAJ, pyszne lody 100 m. Oraz cytatem z Henri'ego Salvadora, "Sztuka to manie w d...."Cotswolds, jesień 2020

Kościół, śmietnik na psie kupy, klub krykieta. Czyli wszystko, czego elegancki brytyjski dżentelmen lub wytworna brytyjska dama potrzebują na urlopie za miastem.


Takie czasy

Zdj. Jeffrey Czum / Pexels
Kiedy świat oszalał i zabarykadował się w sypialni, przybyło nieprzyjemnych komunikatów. Nagle wszędzie wyrosły kolce.
Londyn, Menton, Cotswolds

Bądź blisko Boga, ale proszę zachowaj 2 metry odstępu od każdej innej osoby. To najpiękniejszy covidowvy komunikat jaki udało mi się znaleźć.

Obstawiony covidowymi kumunikatami, kompletenie pusty dworzec Waterloo na wiosnę 2021 wyglądał jak miejsce z dystopijnego filmu. W normalnych niepandemicznych czasach przez dworzec przechodzi dziennie 125 tysięcy podróżnych.

Cała Wielka Brytania do dziś dziękuje służbie zdrowia. I muszę przyznać, że umie to robić.

Restauracja Niche, Islington/Londyn. Teatr Old Vic, Londyn.

Przestało nas dziwić, że przy sąsiednim stoliku w restauracji siedzi pluszowy miś postury otyłego dwunastolatka. Na pociechę zamknięte na głucho teatry oznajmniały, że jeszcze się spotkamy.

Wystawa sklepu, Richmond

Sztuka kaligrafii

Wystawa w Londynie, zima 2021
I tylko czasem możemy się zastanowić, co wydaje się ważniejsze: forma czy treść?
Brugia, lato 2020.

Jedna z milszych podróżniczych niespodzianek. Tablica z fragmentem wiersza Adama Zagajewskiego odkryta przez nas przypadkiem, na jednym z podwórek starej część Brugii. I nic nie szkodzi, że nie wiem, o który wiersz chodzi, bo ni w ząb nie rozumiem flamandzkiego. Bo i tak robi się cieplej na sercu.


Helen David, Together We Are Strong, Summer Exhibition, Royal Acadey of Arts, Londyn, jesień 2021

Budująca poczucie dumy i przynależnośći feministyczna wyszywanka. Jestem przekonana, że pomaga również gruntować cnoty niewieście.

Jess Erpson, Chirpsin', 2020, www.jealousgallery.com, praca wystawiana wiosną 2021 w Saatchi Gallery w Londynie

I na koniec pokrzepiający artystyczny przekaz, że zawsze jest alternatywa.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Z pazurem

Opmerkingen


bottom of page